Luottamushenkilöt

(päivitetty 16.2.2017)

Kaupunginvtuusto
Aittoniemi Pirjo
Eloniemi Paavo
Flinkkilä Hannu
Hokkanen Kari
Homi Kari
Kattelus Piia
Kivisaari Pasi
Konttas Juha
Korpela Jouni
Lahtinen Markku
Luotola Mikael
Mäenpää Mervi
Ojaniemi Kati
Pajulammi Martti
Sihto Paula
Turenius Irene
Västi Ritva
Ylinen Aki
(1. varavaltuutettu Ristimäki Asko)
(2. varavaltuutettu Peltonen Jouko)
(3. varavaltuutettu Julmala Minna)

Valtuustoryhmän puheenjohtaja
Kari Hokkanen

Valtuuston vaalilautakunta
Markku Lahtinen pj. (Piia Kattelus)
Martti Pajulammi

Kuntapäivien kokousedustajat
Kati Ojaniemi (Martti Pajulammi)
Paula Sihto (Kari Homi)

Maakuntapäivät
Pirjo Aittoniemi (Ritva Västi)
Kari Hokkanen (Kari Homi)
Kati Ojaniemi (Hannu Flinkkilä)
Martti Pajulammi (Paavo Eloniemi)
Paula Sihto (Mervi Mäenpää)
Aki Ylinen (Markku Lahtinen)

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja 2017
Kati Ojaniemi

Kaupunginhallitus 2017
Pirjo Aittoniemi (Paula Sihto)
Juha Konttas (Kari Homi)
Martti Pajulammi (Mikael Luotola)
Irene Turenius (Mervi Mäenpää)
Aki Ylinen 1. vpj. (Markku Lahtinen)

Kaupunginhallituksen kaupunkisuunnittelujaosto
Kari Homi pj. (Aki Ylinen)
Paula Sihto (Pirjo Aittoniemi)

Kaupunginhallituksen henkilöstöjaosto
Kari Hokkanen (Mervi Mäenpää)
Martti Pajulammi vpj. (Juha Konttas)

LAUTAKUNNAT

Sosiaali- ja terveyslautakunta
Jouni Korpela (Mikko Seppä)
Juha Mikkonen (Keijo Aukeala)
Paula Sihto pj. (Heli-Maarit Jaskari)
Ritva Västi (Satu Rajamäki)

Tekninen lautakunta
Ulla-Maria Karhu (Minna Julmala)
Markku Lahtinen vpj. (Esa Herrala)
Arto Prusti (Ville Karhu)
Satu Rajamäki (Hanna-Mari Piikkilä)
Minna Vettenranta (Merja Korpela)

Varhaiskasvatus- ja koulutuslautakunta
Piia Kattelus (Virpi Lammassaari)
Riitta Miilumäki (Merja Humalamäki)
Mervi Mäenpää pj. (Sarita Kärki)
Asko Mäkynen (Jukka Saarimäki)
Mikko Männikkö (Kimmo Mäkelä)

Ympäristölautakunta
Hannu Flinkkilä (Mikael Määttä)
Tapani Harju vpj. (Arto Prusti)
Merja Korpela (Anne Saari)
Hanna-Mari Piikkilä (Mervi Mäenpää)

Liikuntalautakunta
Mikael Luotola vpj. (Matti Arentti)
Ritva Melender (Anne Saari)
Asko Ristimäki (Kimmo Pölönen)
Galina Vuorenmaa (Raisa Mäkynen)

Kulttuurilautakunta
Ville Karhu (Jukka Saarimäki)
Pasi Kivisaari pj. (Jorma Aro)
Hanne Ruokonen (Merja Humalamäki)

Nuorisolautakunta
Marianne Lähdesmäki (Suvi-Pauliina Finnilä)
Malalai Rahim (Hanna-Mari Piikkilä)
Ari Soidinmäki (Ismo Heikkilä)
Juha Tuomikoski (Kimmo Mäkelä)

Tarkastuslautakunta
Jouni Korpela vpj. (Aki Utter)
Titta Luoma-Kohtala (Hanna Mäkynen)
Jukka Saarimäki (Piia Kattelus)

Keskusvaalilautakunta
Timo Paavola
(2. varajäsen Tarja Sievi)

Asukaslautakunta
Piia Kattelus pj. (Satu Rajamäki)
Jussi Juurakko
Hanna Mäkynen (Asko Istolahti)
Kari Homi (Mikko Männikkö)
Hannu Flinkkilä (Riitta Ojaniemi)

LIIKELAITOKSET

E-P:n pelastuslaitos-liikelaitoksen johtokunta
Jorma Kivimäki pj. (Keijo Aukeala)

Seinäjoen Työterveys-liikelaitoksen johtokunta
Marja-Leena Kurhela (Raisa Mäkynen)
Jussi Mustikkamaa (Markus Moisio)
Marianne Mäki-Jouppi (Marianne Lähdesmäki)
Asko Ristimäki vpj. (Kimmo Pölönen)
(Ritva Västi)

LAUTAMIEHET

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeuden lautamiehet
Ville Karhu
Anne Koskiahde
Tatu Latvatalo
Jarmo Lintala
Juha Mikkonen
Jussi Mustikkamaa

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet
Hannu Flinkkilä
Kari Homi
Kari Lahtinen
Veli-Matti Tanttari

YLIKUNNALLISET

Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymän yhtymävaltuusto
Hanna Mäkynen vpj. (Merja Humalamäki)

Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymän yhtymähallitus
Timo Rajala

Etelä-Pohjanmaan liiton maakuntavaltuusto
Kari Homi (Hannu Flinkkilä)
Pasi Kivisaari (Markku Lahtinen)
Jouni Korpela (Aki Ylinen)
Paula Sihto 1. vpj. (Kati Ojaniemi)
Ritva Västi (Piia Kattelus)

Etelä-Pohjanmaan liiton maakuntahallitus
Kari Hokkanen (Hanna-Mari Piikkilä)

Etelä-Pohjanmaan liiton maakunnan yhteistyöryhmä (MYR)
Martti Pajulammi 1.vpj (Piia Kattelus)

Etelä-Pohjanmaan liiton koulutusasiain toimikunta
Mikko Männikkö vpj. (Asko Mäkynen)

Etelä-Pohjanmaan liiton kulttuurilautakunta
Jorma Aro (Pasi Kivisaari)
Merja Humalamäki (Ville Karhu)

Etelä-Pohjanmaan poliisilaitoksen poliisin neuvottelukunta
Piia Kattelus (Mervi Mäenpää)

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuusto
Markku Lahtinen (Jouni Korpela)
Kati Ojaniemi (Hanna Mäkynen)

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymähallitus
Pirjo Aittoniemi (Harri Rajakorpi)

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin tarkastuslautakunta
Markku Lahtinen vpj.

Lakeuden jätelautakunta
Pirkko Ekoluoma (Matti Arentti)

SEAMK Oy
Kari Hokkanen pj. (Reino Virrankoski)

Seinäjoen koulutuskuntayhtymän yhtymävaltuusto
Aaro Harjunpää (Mikko Männikkö)
Piia Kattelus (Pirjo Aittoniemi)
Kalle Lähdesmäki (Pasi Kivisaari)
Mervi Mäenpää (Satu Rajamäki)
Martti Pajulammi pj. (Aki Ylinen)

Seinäjoen koulutuskuntayhtymän yhtymähallitus
Jouko Peltonen

Seinäjoen koulutuskuntayhtymä tarkastuslautakunta
Ulla-Maria Karhu (Piia Kattelus)

Ympäristöterveydenhuollon yhteistoimintajaosto
Satu Rajamäki pj. (Päivi Istolahti)

TOIMIKUNNAT

Alfred Kordelinin säätiön Seinäjoen rahaston hoitokunta
Kari Hokkanen

Kaavanimitoimikunta
Aki Ylinen (Jouko Peltonen)
Jorma Kivimäki

Kansainvälistyvä Seinäjoki -toimikunta
Helli Kitinoja pj.

Kaupunkikeskustan kehittämistä koordinoiva toimikunta
Kari Homi vpj.

Paikallis- ja palveluliikenteen neuvottelukunta
Martti Pajulammi pj.
Ulla-Maria Karhu

Piha- ja puutarhatoimikunta
Sirkku Hietanen

Pohjanmaan keskuskaupungin neuvottelukunta
Kati Ojaniemi vpj. (Pirjo Aittoniemi)

Seinäjoen ikäneuvosto
Hanna Mäkynen

Taloustoimikunta
Kati Ojaniemi pj.
Kari Hokkanen

Työllisyyden edistämistoimikunta
Jouni Korpela vpj.

Yhdistysten toiminta-avustuksia käsittelevä toimikunta
Asko Ristimäki (Pasi Kivisaari)

KONSERNIYHTIÖT

EELAn laajennus Oy
Aki Ylinen

E-P:n matkailu Oy
Martti Pajulammi pj.

E-P:n musiikkiopiston kannatus Oy
Ville Karhu (Jukka Vihriälä)

E-P:n Ravikatsomo
Suvi-Pauliina Finnilä (Martti Pajulammi)
Ismo Heikkilä pj. (Aki Utter)

Into Oy
Kari Homi vpj. (Jorma Kivimäki)
Pasi Kivisaari (Jouko Peltonen)
Tuulia Potka-Soininen (Helli Kitinoja)
Mervi Mäenpää (Piia Kattelus)

Katajalaakson palvelutalo Oy
Merja Korpela

Kiinteistö Oy Marttilan kortteeri
Tapani Harju (Jouni Korpela)
Milla Hautala (Keijo Aukeala)
Suvi-Pauliina Finnilä (Raisa Mäkynen)

Kiinteistö Oy Seinäjoen Animwest
Paavo Eloniemi pj. (Jorma Kivimäki)

Kiinteistö Oy Seinäjoen Kampus
Mikko Männikkö (Hanna-Mari Piikkilä)

Kiinteistö Oy Seinäjoen Myllypuistokoti
Ritva Västi

Kiinteistö Oy Seinäjoen palvelutalot
Pirjo Aittoniemi

Kiinteistö Oy Seinäjoen Tenavakoti
Minna Vettenranta

Kiinteistö Oy Seinäjoen Y-talo
Aki Ylinen

Kiinteistö Oy Ylistaron Päivölä
Piia Kattelus

Lakeuden Etappi Oy
Paavo Eloniemi pj. (Hanna-Mari Piikkilä)

Lakeuden Vesi Oy
Arto Prusti pj. (Kari Homi)
Ulla-Maria Karhu (Juha Konttas)

Lappavesi Oy
Arto Prusti (Hannu Hippi)

Lapuan Jätevesi Oy
Aki Ylinen (Riitta Miilumäki)

Rengonharju-säätiö
Jukka Vihriälä pj.
Mikko Männikkö
(varajäsen Aki Ylinen)

Seilab Oy
Mikko Männikkö
Kati Ojaniemi pj.
(varajäsen Mervi Mäenpää)

Seinäjoen Energia Oy
Paavo Eloniemi (Hannu Flinkkilä)
Minna Julmala (Ulla-Maria Karhu)
Martti Pajulammi pj. (Jouko Peltonen)

Seinäjoen Kaupunginteatteri Oy
Mikko Männikkö (Mikael Luotola)
Liisa Lintala-Vasanko (Pasi Kivisaari)
Ilkka Mäkelä pj. (Ville Karhu)

Seinäjoen Orkesteriyhdistys ry
Helli Kitinoja
Titta Luoma-Kohtala
Galina Vuorenmaa

Seinäjoen Tangomarkkinat Oy
Irene Turenius

Seinäjoen Yrityskiinteistöt Oy
Juha Konttas (Ritva Västi)

Seinäjoki Areena Oy
Kari Homi
Mikael Luotola vpj.

Seipark Oy
Mauri Hietala vpj.

Sevas Oy
Hannu Flinkkilä (Mikael Määttä)
Jorma Kivimäki pj. (Mikko Männikkö)

Sevas Oy:n asukasvalintajaosto
Jorma Kivimäki (Jouni Korpela)