Luottamushenkilöt

(päivitetty 10.12.2017)

Kaupunginvaltuusto 2017 – 2021
Pirjo Aittoniemi
Paavo Eloniemi
Anne Flinkkilä
Kari Hokkanen
Kari Homi
Pasi Kivisaari
Jouni Korpela
Markku Lahtinen
Suvi Lehtimäki
Mikael Luotola
Mervi Mäenpää
Esa Nuottivaara
Kati Ojaniemi
Jouko Peltonen
Paula Sihto
Irene Turenius
Ritva Västi
Aki Ylinen
(1. varavaltuutettu Martti Pajulammi)
(2. varavaltuutettu Jukka Vihriälä)
(3. varavaltuutettu Johannes Karhu)

Kaupunginvaltuuston 1. vpj. 2017 – 2019
Kati Ojaniemi

Valtuustoryhmä
Irene Turenius pj.
Kati Ojaniemi vpj.
Esa Nuottivaara vpj.
Aki Ylinen sihteeri

Valtuuston vaalilautakunta
Markku Lahtinen pj.

Kaupunginhallitus 2017 – 2019
Pasi Kivisaari pj. (Paavo Eloniemi)
Aki Ylinen (Jouko Peltonen)
Mikael Luotola (Esa Nuottivaara)
Paula Sihto (Anne Flinkkilä)
Irene Turenius (Pirjo Aittoniemi)
(Mervi Mäenpää)

Kaupunginhallituksen henkilöstöjaosto 2017-2021
Paavo Eloniemi vpj. (Jouko Peltonen)
Anne Flinkkilä (Paula Sihto)

Kuntapäivien kokousedustajat
Paula Sihto (Kati Ojaniemi)

Maakuntapäivät
Pasi Kivisaari (Paavo Eloniemi)
Kari Hokkanen (Kari Homi)
Esa Nuottivaara (Aki Ylinen)
Kati Ojaniemi (Irene Turenius)
Paula Sihto (Ritva Västi)
(Mervi Mäenpää)

LAUTAKUNNAT

Elinvoimalautakunta
Kari Homi (Martti Pajulammi)
Karri Kallio vpj. (Kimmo Pölönen)
Ari Niemelä (Juha Kitinoja)
Milla Hautala (Virpi Lammassaari)
Helli Kitinoja (Karoliina Keltikangas)

Hyvinvointilautakunta
Mikko Kuivinen (Ari Soidinmäki)
Mika Suomalainen (Jussi Karhu)
Pirjo Aittoniemi vpj. (Virpi Lammassaari)
Ritva Melender (Galina Lindholm)

Kasvatus- ja opetuslautakunta
Jouko Peltonen (Markus Nokua)
Jouni Korpela (Kimmo Mäkelä)
Suvi Lehtimäki (Hanne Prusti)
Mervi Mäenpää pj. (Susanna Kohtanen)
Sari Eerola (Riitta Miilumäki)

Kaupunkiympäristölautakunta
Kari Homi pj. (Kimmo Mäkelä)
Johannes Karhu (Arto Prusti)
Ritva Västi (Mervi Mäenpää)
Arja Hyytiä (Aila Hemminki)
Minna Vettenranta (Riina Pesu)

Lupa-asiainlautakunta
Markku Lahtinen pj. (Juhani Martikkala)
Markus Haapala (Pasi Kärki)
Arto Prusti (Karri Kallio)
Teea Takala (Karoliina Keltikangas)
Anu Hietarinta (Johanna Lammela)

Sosiaali- ja terveyslautakunta
Mauno Lemettinen (Kimmo Pölönen)
Mikko Männikkö (Eemeli Porthen)
Ari-Pekka Harju (Juha Mikkonen)
Ritva västi (Merja Korpela)
Eeva Korpi-Hyövälti (Susanna Kohtanen)

Keskusvaalilautakunta
Jukka Saarimäki
(1. varajäsen Asko Istolahti)

Tarkastuslautakunta
Juhani Martikkala (Jouni Korpela)
Liisa Lintala-Vasanko (Ritva Västi)

LAUTAMIEHET

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeuden lautamiehet
Mauno Lemettinen
Kimmo Mäkelä
Ari Soidinmäki
Juha Mikkonen
Jussi Karhu

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet
Hannu Flinkkilä
Kari Homi
Sami Eerola
Veli-Matti Tanttari

YLIKUNNALLISET

Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymän yhtymävaltuusto
Hanna Mäkynen 2. vpj. (Paula Sihto)

Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymän yhtymähallitus
Timo Rajala (Pirjo Aittoniemi)

Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymän tarkastuslautakunta
Tuulia Potka-Soininen

Etelä-Pohjanmaan liiton maakuntavaltuusto
Pasi Kivisaari (Mikael Luotola)
Aki Ylinen (Jouko Peltonen)
Esa Nuottivaara (Jouni Korpela)
Kati Ojaniemi (Anne Flinkkilä)
Paula SIhto 1. vpj. (Mervi Mäenpää)
Ritva Västi (Suvi Lehtimäki)

Etelä-Pohjanmaan liiton maakuntahallitus
Pirjo Aittoniemi (Anne Flinkkilä)
Martti Pajulammi (Esa Nuottivaara)

Etelä-Pohjanmaan liiton maakunnan yhteistyöryhmä (MYR)
Kari Homi vpj. (Karri Kallio)

Etelä-Pohjanmaan liiton kulttuurilautakunta
Jorma Aro (Jukka Pasanen)
Milla Hautala (Johanna Lammela)

Etelä-Pohjanmaan pelastuslaitoksen johtokunta
Kati Ojaniemi pj. (Ritva Västi)

Pohjanmaan poliisilaitoksen poliisin neuvottelukunta
Jouni Korpela

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuusto
Jukka Vihriälä 1. vpj. (Markku Lahtinen)
Kati Ojaniemi (Anne Flinkkilä)

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymähallitus
(Harri Rajakorpi)

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin tarkastuslautakunta
(Karri Kallio)

Lakeuden Etappi - jätelautakunta
Pasi Kärki (Markus Haapala)

Seinäjoen koulutuskuntayhtymän yhtymävaltuusto
Kari Hokkanen (Pasi Kivisaari)
Jouni Korpela (Jouko Peltonen)
Paavo Eloniemi (Kari Homi)
Suvi Lehtimäki (Anne Flinkkilä)
Irene Turenius (Pirjo Aittoniemi)
Mervi Mäenpää

Seinäjoen koulutuskuntayhtymän yhtymähallitus
Jouko Peltonen pj. (Martti Pajulammi)
Mervi Mäenpää (Paula Sihto)

Seinäjoen koulutuskuntayhtymä tarkastuslautakunta
Johannes Karhu (Mikko Männikkö)

Ympäristöterveydenhuollon yhteistoimintajaosto
Mikko Männikkö (Kati Ojaniemi)

TOIMIKUNNAT

Kaavanimitoimikunta
Jukka Pasanen (Aki Ylinen)
Anne Flinkkilä (Ritva Västi)

Kaupunkikeskustan kehittämistä koordinoiva toimikunta
Pasi Kivisaari vpj.

Paikallis- ja palveluliikenteen neuvottelukunta
Riina Pesu
Eeva Korpi-Hyövälti (pj.)

Taloustoimikunta
Pasi Kivisaari vpj.
Kati Ojaniemi

Työllisyystalon ohjausryhmä
Virpi Lammassaari

Yhdistysten toiminta-avustuksia käsittelevä toimikunta
Kari Hokkanen

KONSERNIYHTIÖT

EELAn laajennus Oy
Juha Mikkonen

Etelä-Pohjanmaan matkailu Oy
Kari Homi

Etelä-Pohjanmaan musiikkiopiston kannatus Oy
Suvi Lehtimäki (Susanna Kohtanen)
(Jukka Vihriälä)

Etelä-Pohjanmaan Ravikatsomo Oy
Aila Hemminki (Piia Kattelus)
Ismo Heikkilä vpj. (Kari Homi)

Seinäjoen ammattikorkeakoulu Oy
Kari Hokkanen pj.

Into Seinäjoki Oy
Esa Nuottivaara pj. (Markus Nokua)
Aki Ylinen (Jouko Peltonen)
Aila Hemminki (Mervi Mäenpää)
Anne Flinkkilä (Kati Ojaniemi)

Katajalaakson palvelutalo Oy
Merja Korpela

Kiinteistö Oy Seinäjoen Animwest
Jukka Vihriälä
(Paavo Eloniemi)

Kiinteistö Oy Seinäjoen Paloasema
Jorma Kivimäki pj.

Kiinteistö Oy Seinäjoen Myllypuistokoti
Ritva Västi

Kiinteistö Oy Seinäjoen palvelutalot
Markku Lahtinen vpj.
Mikael Määttä

Kiinteistö Oy Seinäjoen Y-talo
Aki Ylinen

Kiinteistö Oy Ylistaron Päivölä
Jussi Karhu

Lakeuden Etappi Oy
Paavo Eloniemi pj. (Mikko Männikkö)

Lakeuden Vesi Oy
Arto Prusti vpj. (Hannu Hippi)
Mika Suomalainen (Ari Niemelä)

Lapuan Jätevesi Oy
Kimmo Pölönen (Riitta Miilumäki)

Rengonharju-säätiö
Jukka Vihriälä pj.
Mikko Männikkö
(Aki Ylinen)

Seilab Oy
Kati Ojaniemi pj.
Mikko Männikkö
(Mervi Mäenpää)

Seinäjoen Energia Oy
Paula Sihto (Sari Eerola)
Martti Pajulammi vpj. (Jouni Korpela)

Seinäjoen Kaupunginteatteri Oy
Pirjo Aittoniemi (Liisa Lintala-Vasanko)
Esa Nuottivaara (Jukka Vihriälä)
Ilkka Mäkelä (Mikko Männikkö)

Seinäjoen Orkesteriyhdistys ry
Hanne Prusti vpj. (Galina Lindholm)

Seinäjoen Tangomarkkinat Oy
Kati Ojaniemi

Seinäjoen Työterveys Oy
Asko Mäkynen
Tuulia Potka-Soininen

Seinäjoki Areena Oy
Mikael Luotola pj.
Jukka Vihriälä

Seipark Oy
Johannes Karhu vpj.
Markus Nokua
(Mika Suomalainen)

Sevas kodit Oy
Karri Kallio (Jorma Kivimäki)
Hanna Mäkynen (Karoliina Keltikangas)